Inkilų alėja laukia sugrįžtančių paukščių

Inkilų alėja laukia sugrįžtančių paukščių

Jonas KATKEVIČIUS

Nedrąsiai šiemet saulė budina pumpurus, pasiilgome ir paukščių čirenimo. Pavasaris vėluoja. Gal todėl kovo 28-ąją į kasmetinį Kaišiadorių miškų urėdijos, Kaišiadorių muziejaus ir Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro organizuojamą Inkilų alėjos renginį  prie V. Giržado mokyklos su spalvingais inkilais rankose susirinko ne-mažas būrys darbščių ir kūrybingų kaišiadoriečių.

Grojant  Vilmanto Kratavičiaus kapelai, visi patraukė prie  Girelės miško  tako, vadinamo Inkilų alėja. Susidarė netrumpa linksma kolona. Pamiškėje, prie Kaišiadorių miškų urėdijos stendo, dalyvių jau laukė Kaišiadorių miškų urėdas Stasys Truskauskas, Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Gružauskas ir visų mylimas bei gerbiamas kaišiadorietis Lietuvos žemės ūkio akademijos docentas Algirdas Navasaitis.

Renginį vedė muziejaus direktorius Olijardas Lukoševičius, kuris visus pasveikino ir pristatė kalbėtojus. Kaišiadorių miškų urėdas S. Truskauskas visus  pasveikino  su šia nuostabia švente  ir pažadėjo, kad pavasaris tikrai ateis…

Mūsų šventės svečias Algirdas Navasaitis daug šiltų žodžių pasakė apie buvusį savo kolegą ir šios šventės pradininką Tadą Ivanauską. Šiemet sukanka 90 metų, kai pirmą kartą  žymaus Lietuvos gamtininko prof. Tado Ivanausko iniciatyva buvo surengta Paukščių diena. Ta proga Generalinė miškų urėdija kartu su Aplinkos ministerija ir respublikos miškų urėdijomis organizavo visuotinę akciją „Devyniasdešimt paukščių pavasarių”. 1923 metais  iniciatyvą palaikė Tumas Vaižgantas, Šaulių sąjunga, mokyklos, šalies gyventojai.

Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Gružauskas, pagal profesiją irgi miškininkas, pajuokavo, jog  neaišku, kuris miškas tamsesnis:  tikrasis  ar politikos… Jis pasveikino visus susirinkusius  ir pasidžiaugė, kad nesame abejingi gamtai.  Po to grojant dviems orkestrams (šventėje dalyvavo ir Kaišiadorių meno mokyklos pučiamųjų ansamblis), buvo atidengtas  Inkilų alėjos stendas, kurį pagamino Kaišiadorių miškų urėdija.

Prie įėjimo į visų kaišiadoriečių pamėgtą miško estradą, laukė karšta arbata ir skani košė, kurią išvirė miškininkai. Kol dalyviai stiprinosi,  vertinimo komisijos nariai Olijardas Lukoševičius,  Algirdas Navasaitis, Gintaras Gružauskas, Stasys Truskauskas, Giedrė Streikauskaitė ir Inga Kuzinevičienė svarstė, kokie  inkilai  verti apdovanojimų. Buvo kelios nominacijos: originaliausio, taisyklingiausio, ,,liaudies balso”inkilo ir kt.

Pirmuosius prizus kaip ir pernai  iškovojo Kaišiadorių kultūros ir meno centro drožinėjimo būrelio nariai (vadovas  Vidmantas  Kapačiūnas).  Jų inkilai buvo išties įspūdingi ir meniški. Antrąsias vietas  pasidalino  Kaišiadorių socialinių paslaugų centro ir Kaišiadorių muziejaus kolektyvų atstovai. Beje, Kaišiadorių muziejaus  atstovas Jonas Bačiulis pagamino net dešimt inkilų. Visi jie buvo labai spalvingi ir turėjo istorinę simboliką. Trečiąsias vietas   laimėjo Kaišiadorių technologijų ir verslo  mokyklos atstovas  ir  Žygimantas Karalevičius. Žygimantas prizo atėjo pasiimti su mama.

Pasirodo, net ir gražiausiuose inkiluose paukščiai ne visuomet nori gyventi.  Buvo paaiškinta, jog būtina  prisitaikyti ir prie paukščių poreikių. Komisija išaiškino, kurie inkilai buvo taisyklingiausi. Čia pergalę šventė Algirdo  Brazausko gimnazijos ,,Girinuko” būrelis (vadovė Loreta Motiekaitienė), antrąją vietą laimėjo inkilas Nr. 11, trečiąją  – Jaunimo mokyklos atstovai. Jiems įteikti  vertingi prizai.

Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centras nuoširdžiai  dėkoja visiems, dovanojusiems inkilus, Kaišiadorių meno mokyklai, praskaidrinusiai šventę gyva muzika, šios mokyklos direktorei  Reginai Rikterytei, pavaduotojai Eugenijai Švelnikienei, kurios rūpestingai ir atsakingai rūpinosi renginio muzikine dalimi, mokyklos  vaikams, kurie buvo persirengę paukščiais, Kaišiadorių miškų  urėdijai, kuri ne tik gamino inkilus, kėlė juos, bet ir pagamino naują gražų stendą ,,Inkilų alėja”, kuris nuo šiol puoš mūsų miestą. Taip pat jiems dėkingi už skanią košę ir arbatą, padėjusią visiems sušilti.

Organizatoriai dėkoja visiems  pagalbininkams:  Irenai  Skurvydienei, Ingai  Kuzinevičienei, vaikams bei visiems entuziastams.  Taip pat  už techninę pagalbą – Aidui  Čėsnai, o už  inkilų kabinimą – Kaišiadorių butų ūkio darbuotojams.

Džiaugiamės, kad Inkilų alėja, kuri pasipuošė daugiau nei 70-dešimčia inkilų, gerų žmonių dėka tapo dar spalvingesnė.